W dniach 5-9.10.2016 r. w Krakowie w Ośrodku Psychoonkologii Zielony Dół Stowarzyszenia Unicorn, odbyła się druga edycja organizowanych przez Stowarzyszenie Niebieski Motyl  warsztatów integracyjno-terapeutycznych skierowanych do kobiet dotkniętych chorobą nowotworową, w tym zwłaszcza nowotworem ginekologicznym. W ramach programu prowadzone były zajęcia zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Warsztaty zostały wsparte przez Roche Polska. Dzięki Polskiemu Towarzystwu Ginekologii Onkologicznej  odbyły się warsztaty z udziałem lekarza- onkologa klinicznego dr Marka Jasiówki, które pomogły uczestniczkom warsztatów w uzyskaniu fachowej odpowiedzi na nurtujące je pytania  z zakresu leczenia onkologicznego.  Prowadzone były także zajęcia z psychoonkologiem oraz trenerem TRE. TRE to metoda mająca na celu przywrócenie naturalnej równowagi ciała, w której wszystkie układy człowieka pracują w harmonii. Fundacja Piękniejsze Życie bezpłatnie przeprowadziła warsztaty wizażu, podczas których każda z kobiet biorących udział w warsztatach mogła dowiedzieć się jak profesjonalnie wykonać makijaż, zakamuflować skutki leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia), a przede wszystkim poczuć się dobrze w swoim ciele.  Stowarzyszenie Unicorn prócz ośrodka zapewniło nam dietetyka, rehabilitanta Sit Right oraz instruktorów fitness, którzy przeprowadzili zajęcia z ABT, zumby i streechingu.

Otrzymaliśmy również wsparcie w postaci zestawów kosmetyków dla kobiet biorących udział w warsztatach od firm: INGLOT, SYLVECO, BENEFIT, SMART GIRLS GET MORE oraz JADWIGA. Dodatkowo Firma DressUUP  ponownie uszyła nam bluzki z logotypem Stowarzyszenia w cenie samego materiału.

Jednak dla nas najważniejsze jest to jak nasze warsztaty odbierają same uczestniczki, to one tworzą atmosferę spotkań, niosąc wszechobecną radość pomimo trudnych doświadczeń.

Oto jak o warsztatach pisze jedna z nich cyt. (…)

„Motyle piękne i kolorowe stworzenia. Motyle bez których świat byłby szary i ponury. Motyle małe i niepozorne, ale potrafiące przebyć długą drogę by dotrzeć tam gdzie są szczęśliwe. Motyle pokonują wiele przeszkód, czeka ich wiele pułapek, ale się nie poddają i lecą dalej! Ale Motyle to również dziewczyny ze Stowarzyszenia Niebieski Motyl, które miałam przyjemność poznać na warsztatach onkologicznych w Krakowie. To kobiety w różnym wieku z różnymi pasjami i zawodami. Każda jest inna jak ten motyl, każda pomimo przebytej choroby jest piękna, kolorowa i ma w sobie to coś. Coś co sprawia, że uśmiechasz się od ucha do ucha tak jak podczas spotkania z motylem :). (…) Zrozumiałam, że ja jestem najważniejsza (i nie chodzi tu o negatywny egoizm). Bo jeśli nie zadbam o siebie, o swoje zdrowie to psychiczne też, to wszystko w moim otoczeniu będzie beznadziejne. Zrozumiałam jak ważne są moje nawyki, jak drobne przyjemności mogą wpływać na moje emocje. Kawa wypita w ulubionym kubku, spacer z psem, zapach nowej książki. Tak mało a tak dużo może zdziałać. To są moje siły witalne, które dodają mi energii. Wyrzucenie słów „nie chcę”, „muszę”, „nie mogę” i zamiana na inne z pozytywnym nastawieniem dają dużo. Praca z przekonaniami, praca nad wyzbyciem się stresu, wyzbyciem się strachu gdy otwierasz kopertę z wynikiem badania. To wszystko jeszcze przede mną, czeka mnie ciężka praca, ale mam wyznaczony kierunek i wyznaczoną nową ścieżkę. A to najważniejsze! I tak jak Motyl pokonam długą, z wieloma przeszkodami drogę, ale na końcu będzie moje miejsce, mój świat. Świat kolorowy z Motylami :)”.

Zarówno pierwszą, jak i druga edycja warsztatów integracyjno – terapeutycznych „Motyle w brzuchu- coś dla ciała i ducha” współfinansowała firma Roche Polska Sp. z o.o.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne edycje „Motyli w brzuchu” w roku 2017. Zapisy i informacje: info@niebieskimotyl.pl

 

pat_2142pat_212714997175_1290030867726603_967809214_npat_2103 pat_2283 pat_2257 pat_2204pat_2110pat_2265pat_2105pat_211514971302_1290030907726599_1526697500_n14962216_1290030957726594_1107393520_n